Co to jest kampania Google Ads?

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Brak komentarzy
co to jest kampania google ads
maciej popiołek

Google to od dawna znacznie więcej niż najpopularniejsza wyszukiwarka świata. Współcześnie jest to również potentat świata reklamy. Google Ads to platforma reklamowa, z której korzystają zarówno małe, jak i duże firmy. Dzięki niej każdy może łatwiej trafić do potencjalnych odbiorców swoich usług. Dowiedz się, co to jest kampania Google Ads i jakie są zalety tego narzędzia.

Czym jest Google Ads?

Google Ads to platforma reklamowa od Google, a jednocześnie jedno z największych tego typu narzędzi na świecie. Umożliwia ono reklamę w sieci – zarówno w wyszukiwarce Google, jak i na innych stronach. Jest dostępne w zasadzie dla każdego – wystarczy założyć konto (lub wykorzystać już istniejące konto Google) i dodać metodę płatności, aby zacząć płatną promocję.

Większość osób kojarzy sponsorowane wyniki wyszukiwania pojawiające się w Google po wpisaniu w zasadzie dowolnego hasła. Przypominają one wyniki „organiczne”, ale są oznaczone jako reklama. Zazwyczaj wyświetlają się zarówno na samej górze strony, jak i niżej, pomiędzy standardowymi wynikami. To właśnie reklamy Google, a dokładniej jeden ich typ nazwany reklamą tekstową. Ponadto Google Ads umożliwia tworzenie reklam:

  • produktowych – wyświetlanych w górnej części strony z wynikami wyszukiwania, ze zdjęciem i ceną konkretnego produktu ze sklepu internetowego,
  • tekstowych – wyświetlanych nad wynikami organicznymi w formie linków z opisem.
  • graficznych – np. bannerów wyświetlanych na stronach internetowych należących do Sieci Reklamowej Google,
  • wideo – umieszczanych np. w filach na YouTube.

To zróżnicowanie pozwala osiągać rozmaite cele – począwszy od zwiększania świadomości marki aż po sprzedaż. Dzięki temu reklamy Google są odpowiednie zarówno dla nowych, jak i dla uznanych firm. Mogą być stosowane w zasadzie przez każdą branżę, a ich skalowanie do aktualnych potrzeb i budżetu nie sprawia żadnego problemu.

Co to jest kampania Google Ads?

Korzystając z Google Ads, bardzo często można się spotkać ze słowem „kampania”. Co to jest? Można ją określić jako zestaw reklam o określonych ustawieniach i budżecie nakierowanych na osiąganie ustalonych przez reklamodawcę celów. Narzędzie daje szerokie możliwości ustawiania i personalizacji kampanii, co pozwala na ich dostosowanie do potrzeb marki. Podczas ich tworzenia reklamodawca powinien w pierwszej kolejności wskazać cel, jaki go interesuje, a następnie wybrać typ reklam, który chce zastosować.

Wśród celów, które pomaga osiągnąć użytkownikom Google Ads, znajdują się:

  • zwiększanie sprzedaży,
  • docieranie z ofertą do grupy docelowej (potencjalnych klientów),
  • zwiększanie ruchu na stronie,
  • rozważenie zakupu produktu (prezentacja jego cech),
  • zwiększanie świadomości i zasięgu marki (docieranie do nowych klientów),
  • promowanie aplikacji.

W ramach każdego z tych celów Google Ads sugeruje odpowiednie typy kampanii (np. do zwiększania sprzedaży mogą być odpowiednie kampanie w wyszukiwarce, kampanie produktowe lub kampanie wizualne, a w szczególności remarketing).

Następnie reklamodawca może samodzielnie dostosować różne cechy kampanii – począwszy od budżetu, a skończywszy na bardzo precyzyjnym targetowaniu, czyli wskazaniu, którzy użytkownicy zobaczą treść promocyjną. Pod wieloma względami można się zdać także na algorytmy Google Ads, które wówczas samodzielnie dostosują pewne parametry. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie, szczególnie przy małym budżecie!

Podsumowując, co to jest kampania Google Ads? To wybrany typ reklam o określonych celach i parametrach stosowanych przez określony czas i na podstawie ustalonego przez reklamodawcę budżetu. W ramach kampanii można stosować tylko jedną reklamę, ale też kilka lub kilkadziesiąt – wszystko zależy od Ciebie!

Zalety Google Ads

Wiesz już mniej więcej, co to jest kampania Google Ads. Warto jednak jeszcze poruszyć temat tego, czy warto korzystać z tego narzędzia. Krótka odpowiedź brzmi: tak. A jakie są zalety Google Ads? Sprawdź poniżej.

1. Możliwość skalowania i dostosowania do każdego budżetu

Jednym z powodów, dla których z Google Ads korzystają zarówno wielkie korporacje, jak i małe, lokalne biznesy, jest możliwość łatwego skalowania. Kampanie można prowadzić na dowolnym terenie i kierować do dowolnie szerokiej lub wąskiej grupy odbiorców. Reklamodawca samodzielnie wybiera również słowa kluczowe oraz stawki, jakie jest w stanie zapłacić za każde kliknięcie. Dzięki temu odpowiednie ustawienia sprawiają, że kampanie Google Ads są skuteczne nawet przy niewielkich budżetach i mogą wychodzić tanio.

2. Korzystny format rozliczenia

Wspomniane opłaty za kliknięcie (CPC – cost per click) to najczęściej stosowany model rozliczenia w reklamach Google. Jest on również zazwyczaj najkorzystniejszy dla reklamodawcy. Płatność jest bowiem naliczana dopiero wtedy, gdy użytkownik kliknie reklamę, przenosząc się tym samym na stronę wskazaną przez reklamodawcę. Co więcej, możliwe jest samodzielne ustalenie limitu kwotowego, jaki jesteś w stanie zapłacić za taką interakcję.

3. Mierzalność efektów

Wymieniając najważniejsze zalety Google Ads, na pewno nie można pominąć mierzalności efektów. Reklamodawca ma w swoim panelu dostęp do zaawansowanych informacji na temat skuteczności ustawionych kampanii, w tym nie tylko ilości kliknięć, ale również tego, czy klient np. dokonał zakupu lub pobrał aplikację. Dzięki temu można weryfikować skuteczność podejmowanych działań, szybko korygować ewentualne błędy, a w przyszłości podejmować lepsze decyzje.

4. Zaawansowane targetowanie

Google Ads to również rozbudowane funkcje targetowania. Oznacza to, że reklamodawca może sam zdecydować, komu wyświetlą się treści promocyjne na podstawie nie tylko słów kluczowych, ale również np. danych demograficznych, lokalizacji, zainteresować czy urządzeń, z jakich korzystają użytkownicy. Daje to możliwość zawężenia odbiorców do bardzo konkretnej grupy docelowej co, przy odpowiednim doborze kryteriów, zapewnia skuteczną reklamę.

To oczywiście nie wszystkie zalety Google Ads! Użytkownicy systemu często wymieniają ich znacznie więcej. Jedną z nich jest również przystępność. Jeśli więc chcesz na własnym przykładzie przekonać się, czym jest kampania Google Ads, możesz spróbować ją ustawić w dowolnym momencie, ale w ramach taniej opłaty możesz to również zlecić nam, a prowadzenie kampanii powierzyć systemowi VCM!