Spis treści
- Kampania reklamowa – w internecie czy w „realu”?
- Kanały komunikacji – gdzie się reklamować?
- Strona www i pozycjonowanie
- Social media
- Google Ads
- Reklama z influencerami
- Reklama telewizyjna
- Reklama radiowa
- Reklama prasowa
- Reklama graficzna
- Reklama na eventach
- Od czego zależy cennik reklamy?
- Kampania reklamowa – cennik i możliwości maksymalnego wykorzystania budżetu
W czasach ogromnej konkurencji rynkowej, nie ma się co łudzić, że bez odpowiedniej reklamy Twojej firmie uda się zaistnieć. Marketing to podstawa. Początkujący przedsiębiorca może mieć jednak problem z wyborem najlepszych form reklamy oraz oszacowaniem budżetu, jaki jest mu potrzebny. Dowiedz się, jak kształtują się cenniki w tej branży i od czego zależą.
Kampania reklamowa – w internecie czy w „realu”?
W ciągu ostatnich dwóch dekad możliwości reklamowe znacząco się zwiększyły – przede wszystkim ze względu na rozpowszechnienie Internetu, mediów społecznościowych i rozmaitych narzędzi sieciowych. Obecnie przedsiębiorcy mogą się promować w wielu miejscach i na rozmaitych platformach. Wybór kanałów komunikacji bywa zaś problematyczny. Gdzie warto się reklamować? Podobnie jak w przypadku innych aspektów prowadzenia firmy – to zależy. Kanały komunikacji powinny być dobierane przede wszystkim do grupy docelowej, ale także np. do specyfiki produktu czy usługi. Nie bez znaczenia jest też budżet, ponieważ miejsce publikacji z całą pewnością wpływa na to, ile może kosztować kampania reklamowa. Cennik spotów w ogólnopolskiej telewizji a cennik reklam w social media to dwie zupełnie różne bajki. Kampania w każdym z tych miejsc może być również bardzo skuteczna – o ile jest dobrze skonstruowana.
Kanały komunikacji – gdzie się reklamować?
Jakie masz możliwości? Gdzie i w jaki sposób możesz się reklamować? Wybór jest bardzo szeroki. Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych form promocji, zaczynając od tych internetowych, a kończąc na tych bardziej „tradycyjnych”.
Strona www i pozycjonowanie
Pozycjonowanie przez wielu jest uważane za podstawę reklamy we współczesnym świecie. W uproszczeniu chodzi o prowadzenie takich działań, aby Twoja strona www wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania w Google po wpisaniu konkretnych zapytań (słów kluczowych). Przykładowo, jeśli prowadzisz biuro rachunkowe w Krakowie, celem będzie, aby to Twoja strona pojawiała się na samym szczycie listy, gdy ktoś wpisze w wyszukiwarkę np. „biuro rachunkowe Kraków” lub „księgowa Kraków”. Postawienie strony www, a następnie jej pozycjonowanie mogą pochłonąć zarówno setki, jak i dziesiątki tysięcy złotych. Wszystko zależy od podejścia. Można się tym zajmować „chałupniczo”, co jednak zajmuje sporo czasu i nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Można również zaufać ekspertom i poświęcić na ten cel hojny budżet, licząc na szybki zwrot z inwestycji.
Social media
W dzisiejszych czasach obecność w social media jest równie ważna. Posiadanie regularnie uaktualnianego profilu marki na Facebooku to absolutna podstawa. To świetne miejsce na dotarcie z informacjami o działalności firmy do dużego grona osób oraz na bezpośrednie interakcje z klientami. Portale społecznościowe umożliwiają również płatną reklamę, która potrafi być bardzo skuteczna. Warto bowiem pamiętać, że każdego dnia korzystają z nich miliony osób!
Google Ads
Jeśli chcesz stosować pełnoprawną, płatną reklamę internetową, nie ma lepszego miejsca na start niż Google Ads. To ogromna i dająca wielkie możliwości platforma od właściciela najczęściej używanej wyszukiwarki internetowej świata. Google Ads umożliwia reklamę bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, ale też np. na różnych stronach połączonych w Sieć Reklamową. Pozwala dotrzeć do nowych i obecnych klientów oraz osiągać rozmaite cele. Wyróżnia się bardzo szczegółowymi opcjami targetowania, pomagając w zwiększaniu skuteczności. Użytkownik sam może zdecydować, ile będzie kosztować jego kampania reklamowa – cennik jest elastyczny, a koszty można dostosować do każdego budżetu.
Reklama z influencerami
Rozwój social mediów skutkuje coraz większą ilością influencerów, którzy chętnie reklamują różne usługi i produkty. Może to być sposób na dotarcie do naprawdę szerokiego grona odbiorców, a także zdobycie dużego zainteresowania. Należy jednak odpowiednio dobrać influencera do promocji i zaplanować kampanię. Ceny takich reklam zwykle są dość wysokie, ale niektóre marki skutecznie współpracują z tzw. mikroinfluencerami, którzy godzą się na reklamy za znacznie mniejsze pieniądze.
Reklama telewizyjna
Reklama telewizyjna ma ogromne zasięgi, ale to wcale nie musi przekładać się na wysoką skuteczność. Publikacja spotów, szczególnie w godzinach tzw. prime-time jest bardzo droga. Dodatkowo trzeba liczyć się z wysokimi kosztami przygotowania reklamy. Budżety na kampanie telewizyjne często liczy się nawet w milionach złotych.
Reklama radiowa
Spoty w stacjach radiowych również mają bardzo szerokie zasięgi, a są tańsze w emisji i przygotowaniu niż spoty telewizyjne. Koszt wyliczany jest na podstawie długości reklamy oraz częstotliwości emisji. Należy przy tym pamiętać, że zbyt często powtarzany spot może odnieść skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ nierzadko staje się irytujący dla słuchacza.
Reklama prasowa
Reklama prasowa może kosztować dużo albo niewiele – w zależności od zasięgu i renomy tytułu, w którym jest publikowana. Ten typ promocji w popularnych dziennikach lub tygodnikach może zdecydowanie zwiększać świadomość marki. Czasami opłacalna jest również reklama w prasie branżowej.
Reklama graficzna
Tradycyjna reklama graficzna to zarówno billboardy, jak i ulotki, a także bannery czy plakaty. Koszty są zróżnicowane. Kolportaż ulotek może być dobrym pomysłem w przypadku firmy lokalnej. Billboardy pozwalają natomiast zwiększać rozpoznawalność i zasięg marki.
Reklama na eventach
W przypadku niektórych produktów i usług dobrą formą reklamy może być również pojawianie się na różnego rodzaju eventach – np. targach, imprezach. Koszty zależą od skali i rodzaju eventu. Samo wynajęcie przestrzeni wystawowej to zwykle od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Całościowe koszty takiej kampanii mogą być jednak znacznie wyższe.
Od czego zależy cennik reklamy?
Co decyduje o tym, ile kosztuje kampania reklamowa? Cennik w tej branży jest bardzo zróżnicowany. To dlatego niektóre firmy poświęcają na marketing setki, a inne miliony złotych. Ogólnie rzecz biorąc, koszt reklamy zależy przede wszystkim od:
- miejsca publikacji – niezależnie od tego, czy jest to reklama internetowa czy tradycyjna, bardziej prestiżowe lokalizacje są droższe;
- kosztu produkcji – reklamę tekstową w Google można przygotować nawet samodzielnie, ale materiały graficzne czy wideo są znacznie bardziej skomplikowane i droższe w produkcji;
- rynku i konkurencji – im większa konkurencyjność na danym polu, w branży czy przestrzeni reklamowej, tym wyższy koszt kampanii;
- czasu – marketing można prowadzić powoli i spokojnie, rozkładając koszty w czasie; szybsze rezultaty wymagają zwykle wyższych nakładów;
- zasięgu – reklamy lokalne są zdecydowanie tańsze od tych ogólnopolskich czy docierających też do innych krajów.
Warto wziąć pod uwagę, że w znakomitej większości przypadków reklama internetowa jest tańsza od tradycyjnej. Jest to wciąż stosunkowo nowa platforma oferująca znacznie więcej przestrzeni reklamowej i szerokie możliwości. Koszty produkcji materiałów marketingowych na potrzeby publikacji internetowej rzadko są wysokie. Co ważne, zasięg reklam w sieci można dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Chodzi tu nie tylko o kwestie terytorialne, ale też tzw. targetowanie np. zgodnie z danymi demograficznymi czy zainteresowaniami odbiorców. Zawężenie zasięgu osób, którym wyświetla się reklama jest korzystne z dwóch powodów. Taka kampania staje się zarówno tańsza, jak i skuteczniejsza, o ile oczywiście kryteria targetowania będą wybrane prawidłowo.
Kampania reklamowa – cennik i możliwości maksymalnego wykorzystania budżetu
Każdy budżet reklamowy, nawet ten niewielki, można wykorzystać w taki sposób, aby przyniósł wymierne korzyści. Wymaga to jednak umiejętności i doświadczenia. Wielką zaletą marketingu internetowego jest to, że każdy ma dostęp do jego narzędzi oraz materiałów edukacyjnych i teoretycznie każdy może się nauczyć skutecznej reklamy w tej przestrzeni. Należy jednak poświęcić na to czas, a bardzo często również uczyć się na błędach.
Najlepszy sposób na wysoką skuteczność kampanii w internecie to wykorzystanie wspomnianej już możliwości precyzyjnego targetowania – odpowiedni wybór grupy docelowej oraz ustawienie właściwie dobranych kryteriów wyświetlania reklamy. Ogromne znaczenie mają też zastosowane słowa kluczowe. Tego typu możliwości daje tylko Internet – to właśnie dlatego z jego możliwości korzystają zarówno małe firmy, jak i wielkie korporacje. Z tego też powodu to właśnie marketing w sieci jest obecnie uważany za najbardziej opłacalny – warunkiem jest jednak odpowiednie prowadzenie działań.
Dlatego też wiele firm wybiera skorzystanie z profesjonalnego wsparcia – np. agencji marketingowej. Jest to sposób droższy, ale zwykle pozwalający na uzyskanie lepszych rezultatów w krótszym czasie. Najbardziej opłaca się stała współpraca z firmą, która zajmie się reklamą w różnych kanałach, starannie dobierając metody. Dobra agencja pozwala szybko zobaczyć realny zwrot z inwestycji. Dlatego też zwiększenie budżetu na tego typu działania może być dobrym pomysłem. Reklamodawcy mogą też skorzystać na automatyzacji. Taką usługą jest np. VCM – Verseo Campaign Manager. Wykorzystuje on samouczące się algorytmy, które odpowiednio dostosowują parametry, według których prowadzona jest kampania reklamowa. Cennik może być dostosowany do budżetu reklamodawcy, a zadaniem algorytmów jest jego maksymalne wykorzystanie. To idealne rozwiązanie przede wszystkim dla tych firm, które nie dysponują dużymi funduszami na reklamę!